Blog

Cyrkonia – Co to za kamień i jakie ma zastosowanie?

Cyrkonia - Co to za kamień i jakie ma zastosowanie?

CZYM JEST CYRKONIA?

Cyrkonia to nic innego jak twardy ozdobny kamień używany w jubilerstwie. Jest to kamień syntetyczny stosowany jako alternatywa dla diamentów. Cyrkonia wyprodukowana jest na bazie dwutlenku cyrkonu.

Blask cyrkonii jest porównywalny z pięknym lśnieniem diamentów. Biżuteria z cyrkoniami jest bardzo często i chętnie wybierana przez kobiety, ponieważ zachwyca elegancją oraz blaskiem. Jest również popularna ze względu na atrakcyjną cenę.

WŁAŚCIWOŚCI CYRKONII

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, cyrkonia jest to twardy kamień ozdobny, a jej twardość według skali Mohsa waha się od 8,5 do 9. Dla porównania diament ma największą twardość w skali Mohsa i wynosi ona 10. Cyrkonia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, jednak w przeciwieństwie do diamentu może być porysowana przez inne minerały.

Cyrkonia jest transparentna i bezbarwna, po dodaniu odpowiedniego składnika jej kolor się zmienia, np. po dodaniu:

  • ceru, kolor zmieni się na żółto-pomarańczowo,
  • chromu lub wanadu, kolor zmieni na zielono/oliwkowo-zielono,
  • erbu, kolor zmieni się na różowy,
  • kobaltu, kolor zmieni się na niebiesko,
  • niklu, kolor zmieni się na brązowo.

JAK ODRÓŻNIĆ CYRKONIĘ OD DIAMENTU?

Cyrkonia w biżuterii daje piękny efekt załamanego światła. Większość ludzi nie zauważy różnicy gołym okiem. Te dwa kamienie możemy odróżnić od siebie za pomocą promieni Rentgena. Gołym okiem nawet doświadczony jubiler nie dostrzeże różnicy między cyrkonią a diamentem, ale zdecydowanie poradzi sobie wyłącznie przy pomocy lupy lub mikroskopu.

Z biegiem czasu, po użytkowaniu biżuterii z cyrkoniami tracą one swój blask, zatracają ostre krawędzie oraz nabywają wiele zarysowań.

JAKI KAMIEŃ WYBRAĆ?

W takim razie jaką biżuterię wybrać? Jeżeli ma być to biżuteria na co dzień proponujemy zdecydowanie produkty z cyrkoniami. Dzięki przystępnej cenie możemy pozwolić na skompletowanie pokaźnej kolekcji biżuteryjnej.

Natomiast biżuteria z diamentem powinna być przemyślana, a wybór idealnego modelu powinien w 100% trafić w gust osoby obdarowanej. Biżuteria z diamentami to swego rodzaju “biżuteria wieczna”, którą możemy przekazywać z pokolenia na pokolenie.