Blog

Bursztyn – Co to za kamień?

Bursztyn, to nic innego jak zastygnięta, utrwalona i stwardniała żywica drzew. Znany również jako złoto północy, jeden z najbardziej uwielbianych i cenionych kamieni wykorzystywanych w jubilerstwie. Jego nazwa pochodzi z niemieckiego słowa “bernstein”, co oznacza płonący kamień. Od zarania dziejów wierzono, że bursztyn ma wiele cudownych właściwości i korzystny wpływ na zdrowie.

CZYM WYRÓŻNIA SIĘ TEN PIĘKNY KAMIEŃ?

Najbardziej znane są przede wszystkim nalewki oraz maści z bursztynu, które mają właściwości lecznicze. Pomagają między innymi na choroby dróg oddechowych, bóle głowy, bóle reumatyczne oraz problemy związane z przewodem pokarmowym. Natomiast noszenie biżuterii z bursztynu podobno dobrze wpływa na choroby związane z tarczycą, a także na zmniejszenie dolegliwości z ząbkowaniem u dzieci.

Bursztyn uważany jest również za talizman, który ma strzec przed nieszczęściem i chorobami. Natomiast zapach palonego bursztynu pozytywnie wpływa na atmosferę oraz zmysły – działając kojąco.

CZEMU BURSZTYN JEST NIEPRZEJRZYSTY?

Dzieje się tak, ponieważ w jego wnętrzu znajdują się miliony maleńkich pęcherzyków gazu. Prawdopodobnie są to pozostałości po wodzie, która stopniowo wyparowywała tworząc właśnie te pęcherzyki.

JAKIEGO KOLORU JEST BURSZTYN?

Kolory bursztynu, jego odcienie oraz kształty sprawiają, że kamień ten jest niezwykle atrakcyjny. Naturalny, niezwietrzały bursztyn jest koloru jasnożółtego lub miodowo-żółtego. Najczęściej występującym kolorem bursztynu jest odcień brązowego, zwany potocznie kolorem koniakowym. Ciemniejsze odcienie bursztynu, w kolorze mocnej herbaty, powstają później przez jego utlenienia. Powierzchnia bursztynu ciemnieje najszybciej ze względu na kontakt z tlenem, z którym wchodzi w reakcje, Często możemy zaobserwować, że bursztyn jest w środku jaśniejszy, a z zewnątrz ciemniejszy, szorstki, popękany oraz kruchy w wyniku częściowej krystalizacji spowodowanej światłem słonecznym oraz utratą wody.

Kolor oliwkowy, zielony, również jest popularny i powstaje przez cząsteczki organiczne, które utkwiły w żywicy. Rzadziej spotykane są białe, czerwone, a nawet niebieskie bursztyny.

POLSKA - LIDER PRODUKCJI BURSZTYNU

Polska jest jednym z krajów, który eksportuje największe ilości wyrobów bursztynowych na świecie. Prawie 90 procent wyrobów z bursztynu jest właśnie wyprodukowana w Polsce. Nasze piękne produkty są wysyłane głównie do Stanów Zjednoczonych, Niemców oraz wielu krajów dalekowschodnich. Jubilerzy w Polsce cały czas starają się utrzymać tę wiodącą pozycję na świecie.

WYKORSZYSTANIE BURSZTYNU W JUBILERSTWIE

W jubilerstwie wykorzystywane są przeróżne kolory bursztynów. Możemy spotkać biżuterię z bursztynem w kolorze koniakowym, zielonym, cytrynowym, wiśniowym oraz mlecznym. Popularnym stał się również multikolor. Bursztyn najczęściej w jubilerstwie łączony jest ze srebrem. Wyjątkowość tego kamienia doceniają wszyscy miłośnicy biżuterii. Różnorodność kształtów, barw i odcieni pozwala na ogrom form, w których można umieścić nasze cudowne złoto północy. Dzięki temu, każdy znajdzie coś dla siebie. Piękne naszyjniki z bursztynem, kolczyki, bransoletki oraz zawieszki zachwycają swoją wyjątkowością.

BIŻUTERIA Z BURSZTYNEM

Bursztyn cudownie prezentuje się w małych i delikatnych formach, ale również w tych większych np. jako okazały wisior. Zdecydowanym bestsellerem jest celebrytka z bursztynową kulką, można ją łączyć z innymi naszyjnikami oraz łańcuszkami tworząc piękne kaskadowe kompozycje. Do wyboru mamy ozdobne oprawy bursztynu, ale również proste i nowoczesne. Biżuteria Tyborowski łączy również srebro pozłacane z bursztynem, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Wszechstronność bursztynu oraz jego przystępna cena sprawiają, że jest od wieków uwielbiany przez kobiety.